Kawa ziarnista Peru Cemcavir 100% Arabica Specialty 1000g Zobacz większe

Kawa ziarnista Peru Cemcavir 100% Arabica Specialty 1000g

Nowe

KAWA pochodzi z polskiej palarni kawy KAWUSZKA.

Kawa jakości Specialty i certyfikatem BIO, w jej profilu sensorycznym możemy znaleźć takie smaki, jak czekolada, kakao, pomelo, posmak orzechów, a nawet kremowego masła orzechowego.

Ta kawa jest średnio wypalana.

Wariant; 1000g kawy, 100% arabica

Więcej szczegółów

139,99 zł

Kawa pochodzi pochodzi z plantacji Finca La Requia, która znajduje się w centrum rezerwatu biosfery UNESCO Asháninka Yánesha i Bosque Modelo Villa Rica w Peru. Na wysokości 1600 m n.p.m rosną m. in. odmiany arabiki Caturra, Bourbon, Geisha i Typica

KAWA jest wyjątkowa ponieważ jest z segmentu kaw SPECJALITY.

Charakterystyka kawy speciality:

Określenie "speciality coffee" pojawiło się 1974 roku, kiedy użyto go do określenia ziaren najwyższej jakości, wyprodukowanych w specjalnych warunkach mikroklimatycznych. Istnieje specjalna skala służąca do oceny jakości kaw stworzona przez Specialty Coffee Association - organizację propagującą kawy wysokiej jakości i tylko te, które otrzymają 80 punktów lub ponad, kwalifikują się do otrzymania tego miana.

Skąd pochodzi kawa speciality

Ziarno kawy tego rodzaju pochodzi z najświeższego zbioru. Jego większą część wysyła się bezpośrednio do hurtowni zielonego ziarna albo palarni.

Zalety kawy speciality

Dzięki błyskawicznemu przekazaniu jej do palarni, gotowa kawa dostarczana jest do klienta w czasie od dwóch do czterech tygodni od momentu wypalenia w piecu. Zawartość ziaren z wadami w kawie speciality jest tak niewielka, że bez obaw można ją można pić nawet do kilku razy dziennie, nie odczuwając z tego powodu żadnych skutków ubocznych w postaci bólu brzucha lub wątroby. Oczywiście wpływa to także na jakość aromatu i odczuć smakowych, które w ogromnym stopniu różnią się od tych cechujących ogólnodostępne kawy w sklepach. Kawy specialty charakteryzują się pełnym, słodkim smakiem, zatem nie ma potrzeby dodatkowo ich dosładzać. Oprócz wyraźnie wyczuwalnej słodyczy niewyczuwalna jest w nich cierpkość czy kwaśność charakterystyczna dla zwykłych kaw. Pijący jest również w stanie wyraźnie wyczuć z jakiego regionu pochodzą ziarna. Niepowtarzalne nuty smakowe charakterystyczne dla poszczególnych, nawet najmniejszych regionów świata, z jakich pochodzą, zamienią zwykłego miłośnika kawy w prawdziwego konesera.

Ciekawostką jest to, że w tym najwyższej jakości segmencie kaw na świecie jest tylko około 5%, a w Polsce szacuje się że jest tylko 1%.

Kawa jest wypalana na sposób norweski, czyli kawy są wypalane albo bardzo jasno pod metody alternatywme, albo średnio pod espresso. Nie wypalane są bardzo mocno, aby były tłuste, ponieważ jest ryzyko ich przypalenia.

Popołudnie spędzone w towarzystwie kawy o takim smaku i aromacie to prawdziwy relaks w domu.

Życzymy smacznego: